Nebolo to po prvýkrát. V rokoch 2013 a 2014 natočil 3. dielny autentický film o Danielovi a zobrazil rozdiel v živote pacienta s PAH a po transplantácii pľúc. Jednotlivé časti filmu Danielov život s pľúcnou hypertenziou boli po častiach prihlásené do medzinárodnej súťaže CIMES.
1. časť filmu Pľúca, ktoré nepomáhajú získala ocenenie v súťaži CIMES 2013 v Baden - Baden - 1. miesto v kategórii dokumentaristiky. 2. časť filmu Danielove nové pľúca získala ocenenie v súťaži CIMES 2014 - 1. miesto v kategórii dokumentaristiky 3.časť filmu Šanca na nový život získala ocenenie v súťaži CIMES 2014 - 2. miesto v kategórii dokumentaristiky Tento film bol otitulkovaný v angličtine a uvedený v rámci kampaní v členských krajinách PHA Europe. Je zároveň stálou spomienkou na Daniela, aktívneho člena nášho združenia, ktorý nás opustil v období covidu. Veľká vďaka Pištovi za jeho empatiu s členmi nášho združenia, podporu a prínos pre PH komunitu. Počas 14 rokov natočil viac ako 20 videí, ktorými sme oslovovali verejnosť či už pacientskymi príbehmi alebo aktivitami v rámci kampaní o PH.
0 Comments
V dňoch 6. až 10. novembra sa konala Výročná európska konferencia PH už tradične v Castelldefels blízko Barcelony v hoteli Playafels. Zúčastnilo sa jej viac ako 70 delegátov zo 42 organizácií z 37 krajín. Lídri, dobrovoľníci, odborníci na zdravotníctvo a zástupcovia farmaceutických spoločností sa spojili, aby zdieľali poznatky a najnovšie informácie z oblasti diagnostiky a liečby PH. Slovensko tohto roku zastupovala Danka Cziborová, členka rady ZPPH so svojim synom Petrom.
Druhá úloha workshopu bola rozhovor s politikom, o ktorej Danka hovorí: "Pripravili sme sa na rozhovor s politikom o tom, aké sú podmienky a starostlivosť pre pacientov s PH, psychosociálna, nutričná a rehabilitačná pomoc a možnosti jej zvýšenia, zlepšenie akademickej podpory, potreba a zlepšenie prístupu k transplantáciam, potreba preskúmania oblasti darcovstva orgánov a pod." Tretí pracovný deň bol opäť bohatý a venovaný výrobným spoločnostiam a oddeleniam zameraným na výskum nových liečiv. Firmy ako Liquidia, AOP/Orphacare , Gossamer Bio , MSD predstavili pokrok v v liečbe v rôznych štádiách výskumu. Spoločnosť MSD prezentovala účinnú látku sotatercept, ktorá je jednou z nových molekúl na liečbu PAH, už schválená EMMA. V zahraničí sa už používa pod názvom Winrevair.
Posledný deň bol venovaný prednáškam odborníkov v oblasti liečby pľúcnej hypertenzie. "Švajčiarska profesorka Mona Lichtblau hovorila o svojich poznatkoch a skúsenostiach v súvislosti s liečbou tehotných žien trpiacich pľúcnou hypertenziou, profesorka Polona Mlakar zo Slovinska, informovala o možnostiach terapie pacientov s chronickou trombo - embolickou pľúcnou hypertenziou, profesor Ghofrani z Nemecka prezentoval svoje poznatky o liečbe PH v súčasnosti a vízie, plány v liečbe PH v budúcnosti. Prednášky odborníkov - lekárov boli zaznamenávané a v súčasnosti sú dostupné v Bel Air center aplikácii na vypočutie", uviedla Danka a na záver dodala: "Ďakujeme že sme sa mohli zúčastniť, spoznali sme mnoho milých a optimisticky veselých „spolupacientov“ ktorí sú neopísateľnou inšpiráciou pre nás." Aj my ďakujeme Danke a Peťovi za zastupovanie nášho združenia na výročnej konferencii PHA Europe. Európska lieková agentúra (EMA) schválila WINREVAIR™ (sotatercept) na liečbu pľúcnej artériovej hypertenzie (PAH).Toto schválenie predstavuje významný míľnik, pretože WINREVAIR sa stáva prvou liečbou inhibítorom aktivínovej signalizácie pre PAH, ktorá bola schválená v Európe. WINREVAIR je určený na použitie v kombinácii s inými terapiami PAH u dospelých pacientov vo funkčnej triede II až III podľa WHO, s primárnym cieľom zlepšiť záťažovú kapacitu. Schválenie Európskou komisiou sa vzťahuje na všetkých 27 členských štátov EÚ, ako aj na Island, Lichtenštajnsko a Nórsko. Toto schválenie je založené na robustných výsledkoch z 3. fázy štúdie STELLAR, kde WINREVAIR preukázal štatisticky aj klinicky významné zlepšenie šesťminútovej chôdze v porovnaní s placebom. Okrem toho liek významne znížil riziko úmrtia alebo klinického zhoršenia, keď sa pridal k základnej terapii PAH.
V dňoch 14.-15. novembra sa uskutočnila 8. celoslovenská pacientska konferencia, ktorej organizátorom bola Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Konferencia sa konala pod záštitou ministra zdravotníctva SR Kamila Šaška, MSc., ako aj odbornou záštitou rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity MUDr. Petra Šimka, CSc., a dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského prof. MUDr. Juraja Payera, PhD., MPH, FRCP, FEFIM. Konferenciu otvorila prezidentka AOPP Mária Lévyová a minister zdravotníctva Kamil Šaško. Cieľom konferencie bolo priniesť pohľad na nový prístup k zdravotníctvu. Nedostatok lekárov a zdravotníckeho personálu je všeobecným problémom nielen na Slovensku. Populácia starne a školy nevychovávajú dostatočný počet zdravotníkov, ktorý by nahradil starších. Kvalita ošetrovania tiež nie je všade uspokojivá a veľa záleží na výchove osobnosti. Aby sme v budúcnosti dosahovali lepšie výsledky liečby, je potrebné zásadne zmeniť informovanosť a vzdelávanie pacientov o ich diagnóze a liečbe. Malo by to viesť aj k značným úsporám. O tom, ako to dosiahnuť, ako na to využiť moderné digitálne technológie a telemedicínu, diskutovali zástupcovia pacientskych organizácií s predstaviteľmi MZ SR a zástupcami poisťovní, nemocničného i ambulantného sektora. Vo večerných hodinách sa konal galavečer. Z rúk ministra zdravotníctva Kamila Šaška a prezidentky AOPP Márie Lévyovej si mimoriadne pacientske ocenenia „Môj lekár“, „Moja sestra“ prevzalo 10 lekárov a 10 sestier, ktorí boli nominovaní pacientmi a širokou verejnosťou a vybraní odbornou porotou. Nechýbalo ani ocenenie „In memoriam“ za celoživotnú prácu sestričky Marcely Vidovej v oblasti domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Druhý deň konferencia pokračovala témou o vzájomnej podpore a vzdelávaní. Odprezentované boli najčastejšíe bariéry členských pacientskych organizácií a ich motivácie v starostlivosti o zdravie. Záver programu patril plodnej diskusii. Naše združenie na konferencii zastupovali Iveta Makovníková, Marta Čerepkaiová a Vladimír Makovník. Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou sa podieľa na zvyšovaní povedomia o pľúcnej hypertenzii rôznymi formami. Najväčšiu iniciatívu vyvíjame zvlášť počas hlavných kampaní, ku ktorým patrí aj november ako Mesiac povedomia o PH. Na sociálnych sieťach zdieľame jednotnú grafiku po celom svete. Tento rok sa kampaň vedie pod heslom "Nechaj svoje svetlo žiariť". Oslavujeme tým húževnatého ducha komunity PH. Ľudia, ktorí žijú s PH sú vyzývaní, aby sa podelili o svoje príbehy. Potreba šíriť povedomie je jedným z našich hlavných cieľov. Členovia združenia si to uvedomujú dostatočne, pretože sú obeťami tohto ochorenia. Preto majú záujem na zviditeľnení PH a aktívne sa zapájajú do kampane.
V lete sme natočili videofilm, ktorý je výpoveďou reálnych pacientov s PAH. Tento jedinečný film "Dych pre môj život" vypovedá o živote s týmto ochorením, ktorý je obrovskou záťažou nielen pre samotných pacientov, ale aj ich rodiny a dotýka sa celého ich okolia. Upozorňuje verejnosť na prejavy PH, ktoré veľmi ťažko vedú k správnej diagnóze pre ich nešpecifické príznaky. Často si samotný pacient nevšimne, že má problémy. Dýchavičnosť často pripisuje len slabšej kondícii a až v pokročilom štádiu ochorenia začne vyhľadávať pomoc. Navyše získať správnu diagnózu nie je ľahké. Je dôležité venovať tomu náležitú pozornosť! Ďalšou iniciatívou je práca na rozsiahlom projekte Dýchajme spolu, ktorý sa skladá z viacerých častí. Práve sa pracuje na tvorbe nástenného kalendára, ktorého tvárami budú samotní pacienti s PH. Ďalšie časti projektu budeme realizovať v budúcom roku. Je to veľká výzva, ale veríme, že realizácia osloví širokú verejnosť a podarí sa nám nájsť tých ľudí, ktorí potrebujú nájsť správnu a včasnú diagnózu. V súčastnosti je diagnostikovaných cca 200 ľudí s PH, ale vieme, že existuje ešte niekoľko desiatok viac takých, ktorí potrebujú svoju liečbu. K šíreniu povedomia sme prispeli aj uverejnením príspevkov v médiách, k čomu nám pomohla aj lekárska obec a OZ Zriedkavé choroby svojou grafikou. Vďaka novým pľúcam žije Za dýchavičnosťou a únavou sa môže skrývať aj nevyliečiteľné ochorenie reportáž v Rádiu Regina Stred |
Archív
December 2024
|