![]() Aj tento rok sme vložili svoje úsilie do informovanosti verejnosti o problematike pľúcnej hypertenzie. Zapojili sme sa do celosvetovej kampane s jednotnou grafikou americkej a európskej asociácie na sociálnych sieťach facebook a twitter (X). Koho postihuje pľúcna hypertenzia? Ako žijú ľudia s PH? Aké problémy a prekážky musia prekonávať? Je mnoho otázok, na ktoré hľadá odpoveď v prvom rade pacient, ktorého toto ochorenie postihne, pretože dovtedy väčšinou ani netušil, že existuje nejaké PH. ![]() Dýchavičnosť je najčastejším príznakom, ktorý pacienti s PH často popisujú. Je dôležité si uvedomiť, že pľúcna hypertenzia nie je jednotný stav. Je rozdelená do piatich skupín podľa základných príčin. Pľúcna hypertenzia sa dá nazvať aj chorobou osamelosti. Okolo 26% ľudí s PH uvádza, že trpí pocitom izolácie a depresie. Niektoré štúdie uvádzajú, že výskyt úzkosti a depresie u pacientov s PH sa pohybuje medzi 52-65%, hlavne u pacientov s PAH.
Veľkú časť tvorí pľúcna hypertenzia, ktorej príčina je neznáma, tj. idiopatická PH. Je preto veľmi dôležité včasné rozpoznanie príznakov a nastavenie vhodnej liečby. V priemere trvá 2 až 3 roky, kým v mnohých krajinách pacienti s pľúcnou hypertenziou dostanú presnú diagnózu . Šokujúce je, že v čase potvrdenia diagnózy sa 75 % týchto jedincov už nachádza v pokročilom štádiu pľúcnej hypertenzie. Toto oneskorenie identifikácie zdôrazňuje kritickú potrebu včasného odhalenia a diagnostiky. Príznaky ochorenia:
Včasné rozpoznanie príznakov PH je veľmi dôležité, pretože medián prežitia u jedincov bez liečby je len 2,8 roka s odhadovanou mierou prežitia 34%. Rýchly pokrok v medicínskej technológii, výskume a zvýšené povedomie v zdravotníckej komunite sú kľúčové pre riešenie tohto diagnostického oneskorenia Snaha o zefektívnenie diagnostických procesov a podpora povedomia o príznakoch pľúcnej hypertenzie môže významne ovplyvniť výsledky pacientov, čím ponúka nádej na zlepšenie prežitia a zvýšenú kvalitu života.
0 Comments
Leave a Reply. |
Archív
February 2025
|