Deň zriedkavých chorôb sa koná každý rok v posledný februárový deň. Hlavným cieľom je zvýšiť povedomie širokej verejnosti a rozhodovacích orgánov o zriedkavých chorobách a ich vplyve na život pacientov. Kampaň sa zameriava predovšetkým na širokú verejnosť a snaží sa tiež zvýšiť povedomie medzi tvorcami politík, verejnými orgánmi, zástupcami priemyslu, výskumníkmi, zdravotníckymi pracovníkmi a každým, kto má skutočný záujem o zriedkavé choroby.
1 Comment
Dňa 18. Februára sa v Europarlamente v Bruseli uskutočnilo dôležité podujatie na zvýšenie spoločenského povedomia o darcovstve orgánov a transplantácií. Projekt EUDONORGAN má pomerne dlhú históriu. Program bol ocenený Európskou komisiou a je financovaný z rozpočtu Európskej únie. EUDONORGAN bol vyvinutý spoločnosťou medzinárodného konzorcia, zloženého z popredných európskych krajín, ktoré pracujú v oblasti darcovstva orgánov a transplantácií. V roku 2017 sa školenia v Barcelone zúčastnila aj členka nášho združenia Jana Guráňová. V Europarlamente v Bruseli sa spolu s ňou zúčastnila aj hlavná odborníčka MZ SR pre orgánové transplantácie MUDr. Zuzana Žilinská.
Oficiálny program skončil výpoveďou pacientov, v ktorom odznela aj prezentácia Jankinho príbehu. Podujatie bolo ukončené pred budovou Európskeho parlamentu príhovorom zástupcu EP a vypustením 120 balónov ako symbol vďaky všetkým darcom. Organizátori sú odhodlaní naďalej pokračovať v projekte EUDONORGAN.
V piatok 8. februára sme v bratislavskom Hoteli Color zorganizovali edukačný seminár pre pacientov a ich rodinných príslušníkov. Témy prednášok boli zamerané na úhradu a cenotvorbu liekov. Účastníci sa tiež zoznámili s predstaviteľkami partnerských organizácií, ich činnosťou a možnosťami podpory. Lektormi boli MUDr. Viera Lesáková (Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou), PhDr. Mária Lévyová (Asociácia na ochranu práv pacientov) a Mgr. Tatiana Kubišová (OZ Zriedkavé choroby).
Uviedla: „ Za rok existencie portálu www.zriedkavechoroby.sk vznikla akútna potreba zastupovať hlas pacientov s ultra zriedkavými chorobami, ktorí nemajú vlastnú pacientsku organizáciu a radi by spoznali človeka s rovnakou diagnózou.“ Portál je pravidelne aktualizovaný a slúži tiež na kontaktovanie sa pacientov s rovnakou diagnózou. Nachádzajú sa tu dôležité kontakty na expertízne pracoviská a odborníkov, overené zahraničné linky na inštitúcie venujúce sa zriedkavým chorobám ako aj prehľad Európskych referenčných sietí podľa špecializácie. Dôležité je, že portálu sa venujú ľudia, ktorí sa zdravotníckym témam venujú už viac ako 20 rokov ako novinári a svoje texty si overujú z viacerých zdrojov. „Túto službu využívajú aj pacienti, ktorí kontaktujú združenie hlavne so žiadosťami o pacientsku navigáciu, potrebujú sa dozvedieť viac o svojej diagnóze. Za rok sa ich ozvalo približne 60, či už mailom alebo telefonicky,“ skonštatovala Mgr. Kubišová. Od založenia OZ Zriedkavé choroby sme ich partnerom a v blízkom čase budeme spolupracovať na spoločnom projekte, ktorým môžeme ešte výraznejšie zvýšiť povedomie o pľúcnej artériovej hypertenzii. Pôvodný čas plánovaný na seminár sa predĺžil a diskusia prebiehala aj počas spoločnej večere. Deň sme ukončili príjemným umeleckým zážitkom v novej budove SND pri balete Bratia Karamazovci. Hlavným partnerom podujatia bola spoločnosť Actelion. Foto: TU Napísali o nás: https://www.zriedkavechoroby.sk/spravy/seminar-pre-pacientov-s-plucnou-arteriovou-hypertenziou/ |
Archív
September 2024
|