Nebolo to po prvýkrát. V rokoch 2013 a 2014 natočil 3. dielny autentický film o Danielovi a zobrazil rozdiel v živote pacienta s PAH a po transplantácii pľúc. Jednotlivé časti filmu Danielov život s pľúcnou hypertenziou boli po častiach prihlásené do medzinárodnej súťaže CIMES.
1. časť filmu Pľúca, ktoré nepomáhajú získala ocenenie v súťaži CIMES 2013 v Baden - Baden - 1. miesto v kategórii dokumentaristiky. 2. časť filmu Danielove nové pľúca získala ocenenie v súťaži CIMES 2014 - 1. miesto v kategórii dokumentaristiky 3.časť filmu Šanca na nový život získala ocenenie v súťaži CIMES 2014 - 2. miesto v kategórii dokumentaristiky Tento film bol otitulkovaný v angličtine a uvedený v rámci kampaní v členských krajinách PHA Europe. Je zároveň stálou spomienkou na Daniela, aktívneho člena nášho združenia, ktorý nás opustil v období covidu. Veľká vďaka Pištovi za jeho empatiu s členmi nášho združenia, podporu a prínos pre PH komunitu. Počas 14 rokov natočil viac ako 20 videí, ktorými sme oslovovali verejnosť či už pacientskymi príbehmi alebo aktivitami v rámci kampaní o PH.
0 Comments
V dňoch 6. až 10. novembra sa konala Výročná európska konferencia PH už tradične v Castelldefels blízko Barcelony v hoteli Playafels. Zúčastnilo sa jej viac ako 70 delegátov zo 42 organizácií z 37 krajín. Lídri, dobrovoľníci, odborníci na zdravotníctvo a zástupcovia farmaceutických spoločností sa spojili, aby zdieľali poznatky a najnovšie informácie z oblasti diagnostiky a liečby PH. Slovensko tohto roku zastupovala Danka Cziborová, členka rady ZPPH so svojim synom Petrom.
Druhá úloha workshopu bola rozhovor s politikom, o ktorej Danka hovorí: "Pripravili sme sa na rozhovor s politikom o tom, aké sú podmienky a starostlivosť pre pacientov s PH, psychosociálna, nutričná a rehabilitačná pomoc a možnosti jej zvýšenia, zlepšenie akademickej podpory, potreba a zlepšenie prístupu k transplantáciam, potreba preskúmania oblasti darcovstva orgánov a pod." Tretí pracovný deň bol opäť bohatý a venovaný výrobným spoločnostiam a oddeleniam zameraným na výskum nových liečiv. Firmy ako Liquidia, AOP/Orphacare , Gossamer Bio , MSD predstavili pokrok v v liečbe v rôznych štádiách výskumu. Spoločnosť MSD prezentovala účinnú látku sotatercept, ktorá je jednou z nových molekúl na liečbu PAH, už schválená EMMA. V zahraničí sa už používa pod názvom Winrevair.
Posledný deň bol venovaný prednáškam odborníkov v oblasti liečby pľúcnej hypertenzie. "Švajčiarska profesorka Mona Lichtblau hovorila o svojich poznatkoch a skúsenostiach v súvislosti s liečbou tehotných žien trpiacich pľúcnou hypertenziou, profesorka Polona Mlakar zo Slovinska, informovala o možnostiach terapie pacientov s chronickou trombo - embolickou pľúcnou hypertenziou, profesor Ghofrani z Nemecka prezentoval svoje poznatky o liečbe PH v súčasnosti a vízie, plány v liečbe PH v budúcnosti. Prednášky odborníkov - lekárov boli zaznamenávané a v súčasnosti sú dostupné v Bel Air center aplikácii na vypočutie", uviedla Danka a na záver dodala: "Ďakujeme že sme sa mohli zúčastniť, spoznali sme mnoho milých a optimisticky veselých „spolupacientov“ ktorí sú neopísateľnou inšpiráciou pre nás." Aj my ďakujeme Danke a Peťovi za zastupovanie nášho združenia na výročnej konferencii PHA Europe. Európska lieková agentúra (EMA) schválila WINREVAIR™ (sotatercept) na liečbu pľúcnej artériovej hypertenzie (PAH).Toto schválenie predstavuje významný míľnik, pretože WINREVAIR sa stáva prvou liečbou inhibítorom aktivínovej signalizácie pre PAH, ktorá bola schválená v Európe. WINREVAIR je určený na použitie v kombinácii s inými terapiami PAH u dospelých pacientov vo funkčnej triede II až III podľa WHO, s primárnym cieľom zlepšiť záťažovú kapacitu. Schválenie Európskou komisiou sa vzťahuje na všetkých 27 členských štátov EÚ, ako aj na Island, Lichtenštajnsko a Nórsko. Toto schválenie je založené na robustných výsledkoch z 3. fázy štúdie STELLAR, kde WINREVAIR preukázal štatisticky aj klinicky významné zlepšenie šesťminútovej chôdze v porovnaní s placebom. Okrem toho liek významne znížil riziko úmrtia alebo klinického zhoršenia, keď sa pridal k základnej terapii PAH.
V dňoch 14.-15. novembra sa uskutočnila 8. celoslovenská pacientska konferencia, ktorej organizátorom bola Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Konferencia sa konala pod záštitou ministra zdravotníctva SR Kamila Šaška, MSc., ako aj odbornou záštitou rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity MUDr. Petra Šimka, CSc., a dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského prof. MUDr. Juraja Payera, PhD., MPH, FRCP, FEFIM. Konferenciu otvorila prezidentka AOPP Mária Lévyová a minister zdravotníctva Kamil Šaško. Cieľom konferencie bolo priniesť pohľad na nový prístup k zdravotníctvu. Nedostatok lekárov a zdravotníckeho personálu je všeobecným problémom nielen na Slovensku. Populácia starne a školy nevychovávajú dostatočný počet zdravotníkov, ktorý by nahradil starších. Kvalita ošetrovania tiež nie je všade uspokojivá a veľa záleží na výchove osobnosti. Aby sme v budúcnosti dosahovali lepšie výsledky liečby, je potrebné zásadne zmeniť informovanosť a vzdelávanie pacientov o ich diagnóze a liečbe. Malo by to viesť aj k značným úsporám. O tom, ako to dosiahnuť, ako na to využiť moderné digitálne technológie a telemedicínu, diskutovali zástupcovia pacientskych organizácií s predstaviteľmi MZ SR a zástupcami poisťovní, nemocničného i ambulantného sektora. Vo večerných hodinách sa konal galavečer. Z rúk ministra zdravotníctva Kamila Šaška a prezidentky AOPP Márie Lévyovej si mimoriadne pacientske ocenenia „Môj lekár“, „Moja sestra“ prevzalo 10 lekárov a 10 sestier, ktorí boli nominovaní pacientmi a širokou verejnosťou a vybraní odbornou porotou. Nechýbalo ani ocenenie „In memoriam“ za celoživotnú prácu sestričky Marcely Vidovej v oblasti domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Druhý deň konferencia pokračovala témou o vzájomnej podpore a vzdelávaní. Odprezentované boli najčastejšíe bariéry členských pacientskych organizácií a ich motivácie v starostlivosti o zdravie. Záver programu patril plodnej diskusii. Naše združenie na konferencii zastupovali Iveta Makovníková, Marta Čerepkaiová a Vladimír Makovník. Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou sa podieľa na zvyšovaní povedomia o pľúcnej hypertenzii rôznymi formami. Najväčšiu iniciatívu vyvíjame zvlášť počas hlavných kampaní, ku ktorým patrí aj november ako Mesiac povedomia o PH. Na sociálnych sieťach zdieľame jednotnú grafiku po celom svete. Tento rok sa kampaň vedie pod heslom "Nechaj svoje svetlo žiariť". Oslavujeme tým húževnatého ducha komunity PH. Ľudia, ktorí žijú s PH sú vyzývaní, aby sa podelili o svoje príbehy. Potreba šíriť povedomie je jedným z našich hlavných cieľov. Členovia združenia si to uvedomujú dostatočne, pretože sú obeťami tohto ochorenia. Preto majú záujem na zviditeľnení PH a aktívne sa zapájajú do kampane.
V lete sme natočili videofilm, ktorý je výpoveďou reálnych pacientov s PAH. Tento jedinečný film "Dych pre môj život" vypovedá o živote s týmto ochorením, ktorý je obrovskou záťažou nielen pre samotných pacientov, ale aj ich rodiny a dotýka sa celého ich okolia. Upozorňuje verejnosť na prejavy PH, ktoré veľmi ťažko vedú k správnej diagnóze pre ich nešpecifické príznaky. Často si samotný pacient nevšimne, že má problémy. Dýchavičnosť často pripisuje len slabšej kondícii a až v pokročilom štádiu ochorenia začne vyhľadávať pomoc. Navyše získať správnu diagnózu nie je ľahké. Je dôležité venovať tomu náležitú pozornosť! Ďalšou iniciatívou je práca na rozsiahlom projekte Dýchajme spolu, ktorý sa skladá z viacerých častí. Práve sa pracuje na tvorbe nástenného kalendára, ktorého tvárami budú samotní pacienti s PH. Ďalšie časti projektu budeme realizovať v budúcom roku. Je to veľká výzva, ale veríme, že realizácia osloví širokú verejnosť a podarí sa nám nájsť tých ľudí, ktorí potrebujú nájsť správnu a včasnú diagnózu. V súčastnosti je diagnostikovaných cca 200 ľudí s PH, ale vieme, že existuje ešte niekoľko desiatok viac takých, ktorí potrebujú svoju liečbu. K šíreniu povedomia sme prispeli aj uverejnením príspevkov v médiách, k čomu nám pomohla aj lekárska obec a OZ Zriedkavé choroby svojou grafikou. Vďaka novým pľúcam žije Za dýchavičnosťou a únavou sa môže skrývať aj nevyliečiteľné ochorenie reportáž v Rádiu Regina Stred Osobitná zásluha na šírení povedomia o PH patrí našim bežcom. Už 11 rokov sa venujú tejto záslužnej činnosti a reprezentujú PH na Slovensku, ale aj v zahraničí (Česko, Maďarsko, Austrália). Skĺbili svoju vášeň pre beh s empatiou k pacientom s PH. Pochopili potrebu šírenia informácií a zviditeľňujú PH prostredníctvom športu. Na svojich chrbtoch nosia fotografie pacientov s popisom Bežím za Teba, čím podčiarkujú svoju empatiu s týmito ľuďmi. Tohto roku zatiaľ odbehli 13 súťaží ako kolektívy, či jednotlivci. Najväčšiu odozvu mali štafetové behy na dlhé trate a maratóny (Vltava run, Od Tatier k Dunaju, Hory Bory, runLaberun, ČSOB maratón, Medzinárodný maratón mieru). Sme na nich hrdí a držíme im palce, nech im táto snaha vydrží aj naďalej.
Slniečko na oblohe sľubovalo aj v posledný augustový týždeň krásne počasie. Verili sme, že nás dážď neprekvapí a náš edukačno-rekondičný pobyt aj v tomto roku strávime v pohode. Nemýlili sme sa. Počasie nám prialo, dokonca ani príliš veľké horúčavy neboli. Kúpele sú umiestnené v krásnom parku s vysokými stromami, ktoré nás chránili pred prehriatím. Dňa 25.8., v nedeľu dopoludnia sme sa zišli v hoteli Palace v počte 15. Menšia partia ako sme pôvodne očakávali. Traja účastníci sa zo zdravotných dôvodov nemohli zúčastniť. Po lekárskej prehliadke sme si načasovali predpísané kúpeľné procedúry. Dbali sme na to, aby nám to nerušilo náš naplánovaný program. Dopoludnie sme ako každý rok venovali edukácii a popoludnie fyzickej aktivite. Aj keď sme na cvičenie tohto roku nemali lektora, nahradili sme pôvodnú yogu striedavo cvičním v telocvični, návštevou kúpaliska a nordic walkingom, Jedno dopoludnie sme venovali spoločnej besede o problematike PAH. Pacienti si navzájom vymieňalii skúsenosti nielen pri ochorení PAH, ale aj o priebehu zotavovania po transplantácii pľúc. Predsedníčka združenia tiež v prezentácii oboznámila všetkých o tom, čo by mal každý člen vedieť o organizačno-technickej stránke združenia. Zavítala medzi nás aj Júlia, študentka Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorá prišla získať informácie do svojej bakalárskej práce na tému starostlivosti o pacientov s PAH. Čo ju k tomu viedlo? Jej babka bola tiež pacientkou s PAH a zároveň členkou nášho združenia. Začiatkom roka nás však navždy opustila. Nechýbala ani kultúra. O to sa staral menežment kúpeľov, ktorý ponúkal príjemný program v areáli,. Veľmi príjemné bolo posedenie pri novom jazierku a večernom klavírnom koncerte, či spoločnom bubnovaní. Sami sme si program doplnili aj prehliadkou neďalekého vodného hradu v Hronseku, spojeného s divadelným predstavením Milenec. V cene vstupenky bolo aj občerstvenie s veľmi príjemným posedením na hradnom nádvorí ešte pred začatím divadelného predstavenia.
Počas pobytu nás navštívila aj redaktorka STVR v B. Bystrici pani Katka Košíková a natočila o nás reportáž, ktorá bude odvysielaná 10.9. v rádiu Regina stred o cca 10:10 s dvomi vstupmi. Prekvapením bude čoskoro aj krátky film o problematike PAH s reálnymi hercami-pacientmi s týmto ochorením. Náš scenárista, kameraman a režisér v jednej osobe Pišta Plevo sľubuje výnimočný pohľad do reality mladého muža s PAH, ktorého čaká kombinovaná transplantácia srdca a pľúc a jeho kamaráta, ktorého život po transplantácii nadobudol iný rozmer. Päť dní ubehli ako voda a už sa nám nechcelo ísť domov. Radi by sme si ho predĺžili a ťažko sa nám lúčilo. Zase o rok sa stretneme a ako sa hovorí "dobijeme batérie". Áno, je to výstižný výraz, lebo počas pobytu sme sa veľmi dobre cítili a získali sme množstvo novej energie. Foto TU reportáž STVR Napísali o nás: OZ ZCH Už tradične sa naši bežci zapájajú do najvýznamnejšieho štafetového behu na Slovensku "Od Tatier k Dunaju". Trasa je dlhá 345 km. Trať behu tvorí 36 úsekov rôznej dĺžky a obtiažnosti. Dĺžka úsekov je 7 až 12 km. Pri 12-člennom družstve každý bežec absolvuje 3 úseky, s odstupom 8 - 10 hod, spolu teda cca 30 km počas dvoch dní. Je to náročná trasa, pretože sa beží nepretržite za každého počasia, aj v noci a terén je miestami veľmi rázovitý. Prekážky na trati sú niekedy dosť nebezpečné (lesná zver, nerovnosť terénu, zlá viditeľnosť. orientácia v noci). Tím "Pacienti s pľúcnou hypertenziou" však všetko zdoláva s nadhľadom. Majú svoj cieľ. Nie je to len dosiahnuť svoj osobný rekord, ale na mysli majú aj pacientov za ktorých bežia. Niektorých nesú na svojich chrbtoch formou fotografie s nápisom "Bežím za Teba", ale na mysli majú všetkých, ktorí túto aktivitu nemôžu absolvovať. Sme na nich nesmierne hrdí a tešíme sa, že nám pomáhajú šíriť povedomie o PH. Čoskoro sa vyberú aj k našim susedom na Moravu. My im držíme palce v behu Hory Bory. Veď informácie o PH je potrebné zdieľať po celom svete, nielen na Slovensku. Foto TU
Našu kampaň k Svetovému dňu PH aj tohto roku podporili bežci. Počas apríla a mája prispeli k zviditeľneniu PH na verejnosti účasťou na viacerých bežeckých súťažiach. Spomenieme aspoň niektoré z nich. ČSOB maratón ani tento rok nemohol byť bez účasti našich bežcov. Kmitali v dave účastníkov, aby svojou prítomnosťou nepodporili len nás, ale hlavne upozornili na existenciu pľúcnej hypertenzie. Minimaratón a seniorský beh v rámci ČSOB maratónu bol príležitosťou aj pre menej výkonných bežcov. Podporu sme získali od Zlatky Hudecovej, ktorá je našou stálou podporovateľkou. Wings for Life World Run 2024 - tento beh nie prvýkrát podporili bežci v našich farbách. Ani oni nezmeškali túto príležitosť pomôcť skvelej myšlienke – nájsť liečbu na poranenia miechy chrbtice. Spájať sa okolo dobrej veci súčasne s tisíckami ľudí na celom svete vytvára neuveriteľne pozitívnu atmosféru. Vltava run - štafetový beh zo Šumavy do Prahy v dĺžke viac ako 360 km. Počas dvoch dní náš tím v zložení 12 bežcov zdolalo všetkých 36 úsekov bez problémov. Aj keď mimo nášho územia, informovať treba všade. Veď pľúcna hypertenzia si nevyberá. Vyskytuje sa u kohokoľvek a kedykoľvek, bez ohľadu na územie. Preto je namieste robiť osvetu aj v zahraničí. Ale boli sme s nimi. Zviezli sme sa na ich chrbtoch. Duchom boli s nami a my s nimi. Držali sme im palce, aby dobehli bez zranení. A podarilo sa. Dokonca si od minulého roku zlepšili aj svoj výkon.
Urban Challenge v Brne bol odozvou českého bežca Jakuba, ktorý venoval svoj beh slovenským pacientom s PH a poslal nám svoje fotografie. Krásna spolupatričnosť medzi krajinami. Viacerí bežci svojou účasťou podporili aj náš výstup na Minčol. Všetky ich aktivity sú prejavom hlbokej empatie k pacientom s PH a snahy pomôcť pri zviditeľnení ochorenia širokej verejnosti, čo sa im už roky darí. Sme na nich hrdí a úprimne nás teší ich podpora a pomoc. Počas aktivít ZPPH pri príležitosti kampane k Svetovému dňu PH sa 19. mája uskutočnilo aj valné zhromaždenie v Hoteli Martinské hole.
Účasť bola 35%, ale v súlade so Stanovami to stačilo na to, aby bola schôdza uznášaniaschopná. Prvým bodom programu bolo vyhodnotenie činnosti za predchádzajúce volebné obdobie, tj. roky 2022-2023. S činnosťou a čerpaním finančných prostriedkov oboznámila predsedníčka združenia Iveta Makovníková. Ján Ďuriš informoval o kontrolnej a revíznej činnosti a predniesol správu. Nasledovala voľba členov rady a kontrolnej komisie. Zvolení do rady boli Cziborová, Falb, Guráňová, Hrbáčiková, Makovníková. Rada si po ukončení valného zhromaždenia za predsedníčku zvolila znovu Makovníkovú a podpredsedníčku Guráňovú. Členmi kontrolnej komisie zostali P. Marko ako predseda, Ďuriš a Vaňová, ktorá nahradila A. Babkovú. Bez pripomienok bol prijatý navrhovaný plán práce na rok 2025. V bode rôzne Makovníková poďakovala za doterajšiu spoluprácu všetkým členom. Členom rady a kontrolnej komisie za uplynulé obdobie odovzdala im malý vecný darček. Peter Makovník informoval o dôvode ukončenia svojej činnosti prekladateľa, tlmočníka a opísal prácu, ktorá spočíva v tejto funkcii pre hľadanie nového záujemcu. Diskutovalo sa o vytvorení nového reprezentačného tímu bežcov, návrhu na vytvorenie vlastného behu (napr. v priestoroch ZOO Bratislava) a návrhu na ocenenie Môj lekár, Moja sestra do budúceho roka. |
Archív
November 2024
|